Prečo sa gombíky na pánskych košeliach zapínajú opačne ako na dámskych?
Všimli ste si niekedy rozdiel medzi dámskymi a pánskymi košeľami? Samozrejme nemáme na mysli strihy a farby, ale niečo zaujímavejšie. Gombíky na pánskych košeliach sú na pravej strane, ale na dámskych sú naľavo. A nie je to tak len pri košeliach, ale aj kabátoch, či nohaviciach. Chcete vedieť, prečo je to tak?
Ako ste mohli predpokladať, dôvod musíme hľadať v histórii. Možno vás veľmi nepoteší, že na túto otázku nepoznáme správnu odpoveď. Dobrá správa je, že možností je viac, takže si môžete vybrať tú odpoveď, ktorá sa vám páči najviac. Alebo prinajmenšom si môžete rozšíriť obzory malými zaujímavosťami.
Môže za to Napoleon?
Keď sa pozrieme na obrázky Napoleona Bonaparte, vidíme, že na viacerých má pravú ruku zastrčenú vo veste. Toto gesto bolo v jeho dobe považované za znak dôstojnosti. Traduje sa, že ženy s posmeškom toto gesto napodobňovali. Preto Napoleon nariadil, aby boli dámske vrchné odevy vyrobené s gombíkmi na ľavej strane, aby ho nemohli napodobňovať.
Gombíky boli kedysi veľký luxus
V minulosti neboli gombíky taká samozrejmosť a lacná záležitosť ako dnes. Dámy, ktoré si ich mohli dovoliť teda pochádzali z urodzených rodín. To znamená, že mali svoje slúžky, ktoré ich denne obliekali. Hlavne vo viktoriánskom období boli u žien veľmi obľúbené. Traduje sa, že práve kvôli tomu sa začali gombíky šiť na ľavú stranu, aby sa slúžkam pohodlnejšie zapínali. Aj keď sa postupom času už ženy obliekali samé, gombíky ostali na ľavej strane preto, aby mohli obyčajní ľudia kopírovať rysy oblečenia bohatých dám a v módnom priemysle sa tento trend zachoval.
Z praktických dôvodov
Jednou z hlavných úloh žien bolo v minulosti starať sa a vychovávať deti. Keďže k tomu neodmysliteľne patrí kojenie, výrobcovia odevov brali na ne v tomto ohľad. Ženy zvyknú inštinktívne držať dieťa v ľavej ruke a pravú mať voľnú. Preto je pre ne jednoduchšie si pri kojení rozopnúť gombíky, ktoré sú na ľavej strane.
Jazda na koni v ženskom sedle
Ďalšia teória hovorí o tom, že gombíky na ženských košeliach boli na ľavej strane kvôli jazde na koni. Zdá sa vám to nezmyselné? Možno na tom je kúsok pravdy. Ženské sedlo bolo totiž navrhnuté tak, že ženy jazdili na koni s oboma nohami na ľavej strane, pravým bokom v smere jazdy. Keďže mali gombíky na ľavej strane, pri jazde im vietor neprefukoval pomedzi gombíky, takže sa nemuseli báť že by bolo odkryté viac, ako chceli.
Muži museli byť vždy pripravení tasiť zbraň
Porekadlo „za všetkým hľadaj ženu“ neplatí vždy. Preto sa konečne dostávame k mužom. Gombíky na pravej strane majú svoj symbolický význam. Nie je to len preto, aby sa ich košele odlíšili od ženských. Muži v minulosti u seba obvykle nosili zbrane. Či už to bol meč, alebo neskôr pištoľ, vždy ich držali v pravej ruke. Bolo pre nich prirodzené a praktickejšie, aby si rozopli košeľu, či kabát ľavou rukou. Takže prirodzene sa týmto pravidlom riadili aj ich uniformy.
Začali ste vďaka týmto zaujímavostiam premýšľať o košeliach? Ak potrebujete novú košeľu a chcete si košeľu vyskúšať, aby vám sedela ako uliata, navštívte vašu najbližšiu predajňu Pánske obleky BANDI. Odborní poradcovia vám pomôžu vybrať tú pravú košeľu, v ktorej budete vyzerať perfektne.
Príďte na kávu do predajne BANDI
Príďte si vybrať novú košeľu do najbližšej značkovej predajne BANDI. Pri šálke lahodnej kávy alebo niečoho ostrejšieho s odbornými poradcami doladíte svoj outfit pre každú udalosť. Pomôžu vám vybrať správnu veľkosť a strih oblečenia, všetky doplnky aj koženú pánsku obuv.
Vždy tak, aby ste sa cítili skvele a vyzerali dokonale.